BRNO 29. července (ČTK) - Devětadvacetiletý Petr Jakeš, který se podle obžaloby vloupal do počítačových systémů několika bank v Evropě i v zámoří, má jít na tři roky do vězení. Brněnský městský soud dnes hackerovi vyměřil trest při dolní hranici sazby. Hrozilo mu totiž až osm let za mřížemi. "V jeho prospěch hovořilo úplné doznání a dosavadní bezúhonnost," uvedl soudce Josef Tatíček.

Soudní senát přihlédl i k Jakešovu zdravotnímu stavu. Podle psychologů muž trpí několika psychickými poruchami. Pro výkon trestu proto soud vybral věznici s dozorem. "Přestože u obdobných případů se vyměřuje trest ve věznici s ostrahou," uvedl Tatíček.

Invalidní důchodce, vyučený kuchař, na cizí platební karty přes internet nakoupil elektroniku, kompaktní disky a letenky pro sebe a přítelkyni na Island. Čísla karet získal údajně od jiného hackera. Podle soudu způsobil škodu přes 700.000 korun.

Jakeš si zboží nechal posílat na jednu brněnskou poštu. Výpověď pracovnice pošty, kde si pravidelně věci vyzvedával, pak byla jedním z hlavních důkazů proti němu.

Jakešův právní zástupce postavil obhajobu na polehčujících okolnostech a snaze, aby Jakeš nebyl odsouzen i za to, co neudělal. Soud pak skutečně některé z internetových objednávek připisovaných Jakešovi označil za nedostatečně prokázané. Přikázal mu však uhradit zhruba 300.000 korun prodejcům elektroniky a hudebnin a 290.000 korun aeroliniím.

Soud Jakeše uznal vinným i z falšování občanského průkazu a nedovoleného ozbrojování - doma měl načerno perkusní revolver a nepovolené střelivo do samopalu. Neuspěl s tvrzením, že věci má jako sběratel.

Státní zástupkyně i obhajoba si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda podají odvolání. "Rozsudek považujeme vcelku za objektivní a spravedlivý. Lhůtu jsme si ponechali spíše proto, abychom se mohli s rozsudkem řádně seznámit," řekl novinářům po skončení procesu advokát Roman Matula.

Soud i advokát ocenili Jakešovu vstřícnost. "Myslím, že si uvědomil, co udělal. Ani tak mu nešlo o to, to nějakým způsobem kamuflovat. Spíš z jeho strany šlo o nějaký výkřik, signál, který vysílal do okolí," míní Matula.
Jakeš soudu vysvětloval, že zkoušel své znalosti využít i zákonně. Před několika lety třeba pracoval pro dvě firmy jako správce sítě. Ale pak byl bez zaměstnání.

Jakeš trpí úzkostně depresivní poruchou. Během vazby byl na psychiatrickém oddělení vězeňské nemocnice. Podle Matuly Jakešovi ve vězení nejvíce chybí kontakt s lidmi přes počítač. "Pokud by měl přístup k počítači, byl by výkon trestu pro něj snesitelnější. Jinak mám jisté obavy," dodal Matula.